sinavboard

 Makale Editörü penceresi araç çubuğu yani TİNYCME Editor araç çubuğu 2
MAKALE  AYRINTILARI Makale Editörü penceresi araç çubuğu yani TİNYCME Editor araç çubuğu

Makale editoru araç çubuğu nedir ,nasıl kullanılır.

Ω: Joomla 3 Makale Editörü araç çubuklarındandır, makale yazısına özel karakter ekle butonudur.Nasıl kullanılır:

Makale editörü araç çubuğundan makale özel yazı karakter ekleyi (Ω simgeyi )tıklatın.

Açılan özel karakterlerden birini seçin.

X2 : joomla ikskare ,metin satırının üstünde küçük karakter oluşturur.ismi:superscript’tir

<sub></sub> Etiketini kullanır.Örnek : 362 =    36 <sup> 2 </ sup>

Joomla 3 te iks kare nasıl kullanılır X2 :Makale editörüne yazdığınız harfin veya sayının üzerinde küçük karakter oluşturmak için:Harfi veya rakamı seçin(üzeri kararsın) İkskare  X2 butonuna tıklatın.

X2 :Joomlada iks taban kare nedir: X2 :Metnin taban çizgisinin altına küçük harf oluşturur.İsmi Subscrıpt’tir

<sub></sub> etiketini kullanır.Örnek:O2 =oksijen yazmak için: O <sub>2</sub>

 Görünmeyen ögeler ve kuralları göster/gizle butonu:Makale içinde görünmeyen ögeleri gösteren butondur.Buton tıklanınca görünmeyen ögeler ve kurallar gözükür.

Mesela:Sayfa içi bağlatı oluşturmak için Çapa simgesi (<a name></a> etiketi) ile bir bağ oluşturduk. Bu sayfa içi bağlantı yeri olan çapanın konduğu yeri bulamıyorsak Görünmeyen ögeleri ve kuarlları göster gizleyi tıklatın.Çapa simgesi görünür hale gelecektir.

_____  yatay çizgi(break):yatay çizgi nedir,ne işe yarar:Makalenizin altına farklı bir konu yazmak isterseniz,Makalenin bittiği yere bu yatay çizgiyi koyabilirsiniz.<hr/> etiketini kullanarak sayfa boyu yatay çizgi oluşturur.

 removeFormatı iptal et(remove formating):Oluşturduğunuz format değişikliğini iptal eder.Örneğin yazıyı bold yani kalın yaptıysanız ve  normal hale getirmek isterseniz remove formating butonu kullanılır.

HTML:Html butonu sayfa içinde html kodları yazmanız için açılan penceredir.Bunun içine html kodu yazarak sitenizi geliştirebilirsiniz.

? :Help:yardım: butonu Kullandığınız editor hakkında bilgi verir:Yardım editorü bilgisi şudur:

 Sürüm: 3.5.6 (2012-07-26)

TinyMCE Moxiecode Systems AB tarafından LGPL altında Açık Kaynak olarak yayınlanan bir platform bağımsız web tabanlı JavaScript HTML WYSIWYG editörü kontrolüdür. Bu editörü örneklerine HTML TEXTAREA alanlar veya diğer HTML öğelerini dönüştürme yeteneğine sahiptir.

İnsert /Edit images Resim yükle ve biçimlendir.Simgesi ağaç resmidir.

Joomlada  Resmi nasıl biçimlendirilir  sorusuna yanıt işte bu Edit images butonudur.Sizden resmin bağlı olduğu  site içi url yazmanızı isteyecektir.Url adresini yazın ve Makalnizde resim gözüksün ardından Resmi seçin.Ne kadar genişlikte nekadar yükseklikte ve sayfa kenar boşluğu ,sayfa üst boluğu ne kadar olmasını istiyorsanız verileri girerek ayarlayabilirsiniz. Resmin konumu sağda mı solda mı veya üstte mi altta mı olacak onu ayarlayın.

Ağaç resmi tıklandığında açılan küçük pencere:

İmages Url: /images/banner.gif/  örneğindeki gibi sitenizin resim klasörünüzün resminin bağlantısını yazmalısınız.veya bağlantı adresini bilmiyorsanız.Makale içine resim yüklemek için, hedef  resmi; Resim butonu ile yükleyip ,Makale editörüne yüklenen resmi seçip, hedef ikonu yani ağaç simgeli ikonu tıklayabilirsiniz. Ardından resmin enini ,boyu yazarak istediğimiz ölçüye getirebiliriz.

Image Description (resim açıklaması) : ALT = "alternatif açıklaması": grafiksel olmayan tarayıcılarda görüntü yerine görüntülenen bir açıklama başlığını  tarar. Typical graphical browserlarda resmi tarayamayacağından ,image descrption yazısı  görünür. Bazı tarayıcılar alt  etiketi yerine title etiketini tanır.Yani Resmin adını resme uygun yazın.

Alignment (hiza):Resmi hizalamak için kullanılır.align=”left” etiketini kullanır.Resmi sağa (right), sola (left) , üste(top) , alta(bottom), Varsayılana(baseline) , ortaya(Middle),metin üstüne (text top),Metin altına (text Bottom) hizalar.

Dimensions (boyutlar): ilk kutu genişlik kutusudur,ikinci kutu yükseklik kutusudur.Bu kutulara değerleri girip resminizi boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Border(çerceve,kenar) :Resim çerçeve kenarları kalınlığını belirler.Resim çerceve kenarı 3 px ile orta kalınlıkta bir çerçeve elde edersiniz.

Vertical Space (Dikey boşluk):Üstten dikey boşluk mesafesini oluşturmak için kullanılır. Magrin etiketini kullanır.

Horizontal Space (yatay boşluk) :Yandan boşluk mesafesini ayarlamak için kullanılır. Magrin etiketini kullanır.

İlgili konular:

Makale ayrıntıları Makale Editörü penceresi araç çubuğu yani TİNYCME Editor araç çubuğu

TİNYCME Editor araç çubuğu Sayfa içi bağlantı yapmak için

TİNYCME Editor araç çubuğu:YİNELE,GERİAL,NUMARALANDIRMA ,MADDE İMLERİ

TİNYCME Editor araç çubuğu KALIN ,İTALİK,UNDERLİNE STRİKETHROUGH,ORTALA,SAĞA HİZALA,SOLA HİZALA,İKİ YANA YASLA ,


Hava durumu
ANKARA
Traffic sinavboard.com value Бесплатные ссылки для сайта