sinavboard

BURDUR İLÇELERİ

Burdur Merkez

Merkez: 2012 Adrese dayalı sonuçlara göre toplam nüfûsu 96.816 olup, 72.377’si merkezde, 24.439’si köylerde yaşamaktadır.1

.Burdur'a bağlı 10 ilçesi ve 18 Kasaba mevcut olup ,merkeze bağlı köylerle ilçe köyleri toplamı:193'tür. İlçe toprakları genelde düzdür. Burdur Gölü ilçe sınırları içinde yer alır. Katrana Dağının kuzeybatı kısmı ilçe topraklarının bir bölümünü engebelendirir. Burdur çevresi dağlar seyrek ormanları ile kaplıdır.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıcı tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, mısır, baklagiller, şekerpancarı, haşhaştır. Sebze ve meyvecilik ve gül yetiştiriciliği gelişmiştir.

Hayvancılık ekonomide önemli yer tutar. En çok küçük baş hayvan beslenir.

Sanayisi:Yeni Sanayi ve Burdur Organize Sanayisidir.

Fabrikaları:Mermer Fabrikasıları, Şeker Fabrikası, Tarım aletleri Fabrikası,Silah Fabrikası, Süt Fabrikası başlıca sanâyi kuruluşlarıdır.

İl merkezi, Burdur Gölünün kıyısındaki tepenin eteklerinde Kurna Deresi civârında kurulmuştur. Afyonkarahisar-Antalya karayolu ilçeden geçer. Afyonkarahisar-Eğridir demiryolundan ayrılan bir hat ilçe merkezine kadar gelir.

Burdur Merkezin etrafı Asma bağları ile kaplıdır. Burdur Gölü çevresinde birçok turistik tesis bulunur. Denizden yüksekliği 975 metredir. 3

Kaynak:G.Coğrafya Ans.
Kaynak:Tuik

Hava durumu
ANKARA
Traffic sinavboard.com value Бесплатные ссылки для сайта