sinavboard

BURDUR GENEL ÖZELLİKLERİ

BURDUR

Adrese dayalı nüfus istaistiklerine göre 2012 yılı toplam nüfus 96.816'dır.1
Burdur ,Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır.Yöre olarak göller bölgesinde yer alır.Çevresinde yer alan iller: Güneyde Antalya, güneybatıda Muğla,batıda Denizli ve kuzeyde Afyon ve Isparta vilayetleri bulunmaktadır.

Burdur:Yüzölçümü:7835 Km olup ,Merkez dahil 11 ilçesi bulunmaktadır.En gelişmiş ilçesi Bucak olup,gelişmişlik bakımından Burdur ile yarışır durumdadır.

İlçeleri:Merkez,Ağlasun,Altınyayla,Bucak,Çavdır,Çeltikçi Gölhisar,Karamanlı, Kemer,Tefenni Yeşilova
Burdur ,deniz seviyesinden yüksekliği 1025 metredir.
Etrafını Çevirmiş olan dağlar,Söğüt dağları kuzeyden Toros Dağları ile birleşir,Güneyde Oyuklu Tepeleri ve Büğdüz tepeleri,Kara burun denilen göle doğru uzanmış iki tepecik bulunur.
Vilayet, Burdur Gölünün kıyısındaki tepenin eteklerinde 4 km uzaklıktaki Kurna Deresi kurulmuştur.

Ulaşım: Burdur,Antalya'yı,Afyona bağlar.Denizli'yi,Antalya'ya Bağlayan Yollar bulunmaktadır .Şehir Merkezinden uzaklaşıldıkça köylerde üzüm bağları görülmektedir.

Burdur Gölü Çevresinde birçok turistik tesis bulunur.
Yükselti ve dağlar:Batı Toroslarda kurulmuş olan Burdur'da ki arazinin rakımı 1000m olup kuzeyde bulunan Akdağ,2276 m olup,Sögüt ve Kestel dağı 1336 metredir.Batı tarafta bulunan arazilerin en yüksek noktası Eşeler Dağı olup,2254 metredir
Akdağ:2276 metre
Kestel Dağı:2336 metre
Kızılca Dağ:2596 metre
Ova özellikleri:Burdur’un bulunduğu yer bir çöküntü ovasıdır.Burdur tepeler ile çevrilmiş olup,güneyinde yükselen tepeler,tepeler ile göller arasında alçak araziler mevcuttur.Burdur yerleşim olanı bir çöküntü havzasıdır.Yapılan tetkiklerdesismik bakımdan faal çökme sahası olduğu anlaşılmaktadır.

Fay Hattı:En yıkıcı debremleri,1914 depremi ve1971 depremidir.Burdur'da kuzey doğu güneybatı doğrultulu fay hattı bulunmaktadır.Kuzeydoğuda Askeriye köyünden itibaren güneybatıya doru gidilirken Akkaya köyüne doğru uzanır.14.

Burdur Nüfusu

Burdur ilçeleri

Burdur Akarsuları

Burdur Gölü

Kaynak:Yerel Medya
Kaynak:Tuik

Hava durumu
ANKARA
Traffic sinavboard.com value Бесплатные ссылки для сайта